Rozhodil se mi text! Pošlete mi fonty

Fonty nejsou horké brambory, které si přeposíláme jako tichou poštu tam a zpět. Jak se legálně dostat k těm kvalitním? A čemu se raději vyhnout?

Fonty mám přece v počítači, dej raději fant!

Polopatě – font je písmový počítačový software. Zní to složitě? Tak to zkusme jinak – je to program, který buď máte v počítači nainstalován (Arial, Verdana, Times, atp.) a nebo si jej do počítače pořídíte. A pomocí tohoto programu dáváte svým materiálům (online & offline) určitý vzhled, charakter, výraznost, čitelnost, originalitu a nebo třeba konkrétní typ emocí.

Nejen takovéto vlastnosti obsahuje a dodává písmo, kterým se rozhodnete reprezentovat své myšlenky. Má vaše firma nebo služba nějaký charakter, nějakou cílovou skupinu, nějakou ideu?

Pak si buďte jistí, že tam někde venku na vás čeká velmi důležitý partner, pomocník a dříč za vaši značku – vhodně zvolené písmo pro vaši komunikaci.

Font nespadnul z nebe

Na počátku veškeré práce stojí tvůrce písma, který tráví měsíce (někdy i roky) kreslením a laděním jednotlivých znaků, aby ve výsledku vznikla originální a vyvážená abeceda.

TIP: Pokud se chcete dozvědět něco o historii písma v kostce, zábavné je tohle krátké video.

Tyto prvky spolu svádí boj o zachování dostatečné rozlišitelnosti jeden od druhého (nemůžeme si plést například písmeno a s písmenem e), ale zároveň má každý z nich něco společného, neoddělitelného a tím tvoří dané písmo. A my pak můžeme číst tento text. Kouzlo!

No jo, ale jak vybrat kvalitní a vhodné písmo?

Oslovte zkušeného grafického designéra nebo typografa. Nechte si poradit. Každý projekt je jiný a je nutné na základě jeho vlastností vybrat písmo, které splňuje dané požadavky.

Odbornost, zkušenosti a cit designéra jsou v této disciplíně zásadní. Už jste někdy zahodili knihu po chvilce čtení, protože vás nesnesitelně bolely oči z nevhodně zvoleného písma? Nebo máte špičkový prémiový produkt, ale kvůli použitému písmu vypadá váš výrobek lacině (neodpovídá ceně) a zákazníci se vypařili jako pára nad hrncem?

Písmo musí mít správné DNA

Existují písma určená pro titulky (headline), nebo spíše pro běžný text. Některá jsou vhodná pro kratší odstavce, jiná zase pro nasazení do rámce celé knihy. Určitá písma dobře vynikají v IT sektoru, jiná zase v módě. Existují i písma takzvaně nevhodná – a nemusí se nutně jednat například o exces typu Comic Sans (i ten je koneckonců k něčemu dobrý).

Na první pohled nemusí být uživateli nedostatečná kvalita písma zřejmá. Ovlivňuje ji celá řada parametrů – od propracovanosti kresby křivek, až po konečný rozsah znakové sady (chybi vam hacky a carky?). V určitém kontextu použití může být zvolený font vhodný, jinde by toto písmo nefungovalo, protože nesplňuje požadované nároky.

Kde sehnat fonty?

V prvé řadě všude tam, kde je to legální. Mějme úctu k tvůrcům písma, podporujme jejich práci a kupujme kvalitní písma. Jak jsem již zmínil v jednom starším článku o tvorbě loga, máme celou řadu velmi kvalitních autorů těchto písmových softwarů.

Písma lze koupit přímo od zdroje (písmolijny, písmaři), nebo skrze distributory – specializované e-shopy. Jedním takovým je například server myfonts.com. Jedná se o velmi rozsáhlý katalog písem s řadou možností vyhledávání dle různých kritérií a parametrů.

Jsou písma zdarma kvalitní?

Ano i ne. Dobrým zdrojem volně dostupných písem je například fontsquirrel.com, naopak bych spíše varoval před službami typu dafont.com – zde (sic!) naleznete nepřeberné množství free fontů, ale kvalita značně kolísá. Pro specifické žánry (například plakát) může být užitečným zdrojem, ovšem pro nasazení písma do firemního vizuálního stylu, knihy nebo jiné komplexnější publikace je drtivá většina nevhodná.

Verze pro tisk a web

Základní dva druhy prostředí, kde se vaše písmo bude vyskytovat, jsou tiskoviny a zobrazovací zařízení. Auto jezdí po silnici, loď pluje po vodě. Naopak to moc dobře nefunguje (čest výjimkám). U fontů na webu a v tisku je to podobné.

Tisková technika je co se kvality zobrazení týče daleko popředu oproti obrazovkám počítačů (kromě mobilů a monitorů s vysokým rozlišením typu Retina). To znamená, že webové fonty jsou zpravidla upravovány (tzv. hinting) pro dané prostředí, aby byla zaručena dostatečná čitelnost v malých velikostech písma.

Určujícím parametrem pro zvolení písma je tedy (mimo jiné) i otázka toho, zda-li obsahuje webovou verzi. Pokud vás téma web fontů zajímá více do hloubky, doporučuji zhlédnout tuto přednášku písmaře Davida Březiny.

Mohu zakoupený font volně šířit?

Nemůžete. Nesmíte. Nechcete.

Ke každému fontu se vztahuje licenční ujednání autora, které definuje, kde a v jakém rozsahu může být dané písmo použito. Licence se mohou u různých fontů lišit, ale pro zevrubnou orientaci poměrně dobře posouží dělení licencí Střešovické písmolijny.

Co z toho plyne?

Designér nemůže posílat písmo svému klientovi, protože licence opravňující použití písma se vztahuje pouze na něj a na (zpravidla) 5 zařizení, které používá (ať už on, nebo jeho firma, která písmo oficiálně zakoupila).

Doporučuju tedy před zahájením spolupráce tyto náležitosti klientovi vysvětlit a upozornit ho, že v návrhu (kupříkladu vizuálního stylu) je použito písmo, které není volně dostupné a pokud bude chtít s písmem pracovat v rámci své firmy, musí si písmo zakoupit.

Vyvarujete se tak zbytečným nedorozuměním v komunikaci a nepříjemným situacím.

Tipy pro designéry

Zkratkovitě uvedu několik užitečných tipů:

  • Fontstand – pronájem písem, zcela nový přístup v licencování písem
  • Fontshop plugin – umožňuje zevrubný náhled písma v Adobe apliakcích (mimo CC 2014), aniž byste museli písmo zakoupit
  • komunikujte s autory písma – někdy je možné (zdarma) získat časově omezenou licenci na písmo a vy tak můžete vysázet váš návrh písmem, do kterého nemusíte investovat předem (a riskovat, že váš návrh neprojde a písmo nevyužijete)
  • řada písem obsahuje rozsáhlou rodinu řezů (light, regular, semibold, bold, black atp.) a některé z nich můžou být k dispozici zcela zdarma – hledejte (například freebies od TypeTogether)
  • Google Fonts – free open-source písma optimalizovaná na web
  • Vtipnou a leckdy poučnou četbou může být blog knižního úpravce Martina Peciny – Typofilos

A jak nakládáte s písmy vy? Máte nějaké užitečné tipy nebo postupy? Podělte se o své zkušenosti v komentářích s ostatními.

Kvalitním písmům zdar.

Autor

Jiří Chlebus

Jsem grafický designér na volné noze. Tvořím značkám vizuální hodnotu a píšu o tom blog. Designuju si život tak, abych to ve zdraví přežil až do smrti.

4 komentáře u „Rozhodil se mi text! Pošlete mi fonty“

  1. Dobrý den, skvělý článek, díky 🙂

    P.S. odkaz na slově Comic Sans Vám nefunguje 🙂

Komentáře nejsou povoleny.